Коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Коронавірус є зоонозною інфекцією, тобто може передаватися людям від тварин.

Джерелом коронавірусної інфекції, як правило, є хвора людина. Також джерелом можуть виступати дикі та домашні звірі, мавпи, птахи, змії та інші тварини. При цьому, період контагіозності невизначено довгий.

Вперше коронавірус людини був виділений від хворих на ГРВІ в 1965 році, перший спалах тяжкого респіраторного захворювання, викликаного коронавірусом був зафіксований в Китаї в 2002-2003 роках (SARS).

Вірус передається повітряно-крапельним,  фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення носоглотки, блювотних мас, фекалії птахів, тварин, хворої людини.

У людей сприйнятливість до коронавірусу дуже висока, захворювання загрожує всім віковим групам. Також є значна ймовірність повторного інфікування іншими типами збудників корона вірусу.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником 2019 nCov інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

Для більшості коронавірусних інфекцій інкубаційний період обмежений 2-3 добами. Однак, для коронавірусу 2019 nCov цей період може становити від 1 до 14 днів (в середньому 10 днів).

Протягом усього цього періоду людина може заражати інших. Протікає захворювання, найчастіше, як звичайний грип, парагрип або будь-яка інша гостра респіраторна інфекція з усіма характерними для них ознаками.

На початковому етапі зараження новим типом збудника ознаки коронавірусу збігаються з усіма ознаками звичайної застуди: сухий кашель, слабкість, підвищення температури. У деяких пацієнтів відзначаються ураження очей (кон’юнктивіт) та діарея. Якщо захворювання протікає в легкій формі, запалення легенів не розвивається й весь патологічний процес обмежується слабо вираженими симптомами. У таких випадках температура може підійматися незначно або взагалі залишатися в межах норми.

При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, підіймається дуже висока температура, з’являється непродуктивний сильний кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.

При звичайній коронавірусній інфекції повне одужання зазвичай настає через 5-7 днів. Віруси mers та sars cov, як правило, ускладнень не викликають і прогноз захворювання сприятливий.

Якщо захворювання протікає у більш важкій формі, на одужання може піти два та більше тижня.

У тяжких випадках наслідки коронавірусу вкрай несприятливі, виникає виражена інтоксикація, ознаки набряку легені, дихальної недостатності, поліорганна недостатність.

Прогноз при такому перебігу захворювання несприятливий.

Провести діагностику коронавірусу тільки по клінічній картині неможливо, через те, що симптоми коронавірусу повністю ідентичні симптомам інших респіраторних інфекцій. Швидко визначити наявність коронавірусу в організмі дозволяють тест-системи.

   Діагноз “коронавірусна інфекція” може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики!!! Матеріалом для дослідження служать слиз, харкотиння, кров, сеча.

При підозрі на розвиток пневмонії лікар призначає рентгенографію.

Специфічного лікування від корона вірусу не існує при лікуванні легкої форми або середньої тяжкості призначається симптоматичне лікування — препарати для зниження температури, кашлю, препарати від нежитю і т.д.

Лікування важких форм коронавірусу проводиться в стаціонарних умовах.

Хороші результати були отримані при введенні важким пацієнтам плазми крові від перехворілих на атипову пневмонію.

На сьогодні специфічних заходів профілактики коронавірусу немає — вакцина поки не розроблена. При появі найменших симптомів захворювання рекомендується перебувати вдома. У період великої захворюваності оточуючих необхідно максимально обмежити контакти з оточуючими людьми, не відвідувати місця великого скупчення людей.

Заходи профілактики коронавірусу:

–  не відвідувати регіони, де найбільш часто зустрічається коронавірусна інфекція;

– триматись на відстані від людей (не менше 1м), в яких є ознаки ГРВІ;

–  носити засоби індивідуального захисту (маски), якщо маєте симптоми ГРВІ або доглядаєте за хворим;

–  регулярно мити руки або знезаражувати їх шкірними антисептиками;

–  обмежити контакти на близькій відстані;

–  більше гуляти на свіжому повітрі в парках, скверах, далеко від людей;

–  зміцнювати місцевий імунітет (дотримуватися температурного режиму в приміщенні — 18-20 градусів, підтримувати необхідну вологість — від 40 до 60%);

–  частіше провітрювати житлове приміщення;

–  дотримуватись належної термічної обробки страв з сирого м’яса, мити руки між обробками сирої продукції та вареної їжі.

– уникати подорожей в країни, де зареєстровані випадки захворювання на корона вірус.

Якщо у Вас гарячка, кашель та утруднене дихання зверніться до лікаря якомога скоріше!!! Будьте здорові!
Фото без опису