19 квітня відзначається Всесвітній день печінки
Цей день наголошує на поширенні інформації про різні захворювання, пов'язані з печінкою.. Печінка виконує 500 різних функцій .Основні факти про печінку:
Печінка – це найбільша залоза людського організму. Печінка фільтрує токсини ,хімічні речовини з організму, які утилізуються у вигляді жовчі.
Печінка – це єдиний орган, який може регенерувати або повністю відновлюватись. Для цього потрібно лише 25% вихідної тканини.
Печінка допомагає у зберіганні води та вуглеводному обміні. Вона контролює рівень цукру у крові. Якщо в людини ожиріння печінки, то може виникнути діабет II типу.
Функція мозку подекуди залежить від печінки. Рівні глюкози та аміаку у плазмі крові регулюються печінкою. Якщо це виходить з-під контролю, це призводить до печінкової енцефалопатії, і, зрештою, до коми. Тобто, якщо ми хочемо, аби мозок функціонував належним чином, то важливою є робота печінки.
Допомагає у метаболізмі гормонів. Печінка – це основне місце розпаду гормонів. Якщо печінка перевантажена, вона не виділятиме естроген належним чином і можуть виникнути такі симптоми: затримка рідини, менструальні спазми, поява волосся на обличчі у жінок тощо.
Печінка зберігає вітаміни та мінерали. Вітаміни A, D, E, K та B12 разом із залізом та міддю зберігаються в печінці.
Печінка – творець білка та коагулянт. Для правильної роботи нашого організму нам потрібен білок. Для цього просто їжі недостатньо. Отже, печінка виробляє свій білок. Навіть ферменти і хім. речовини, необхідні для утворення тромбів, щоб зупинити кровотечу під час рани чи порізу, секретуються печінкою.
Симптоми захворювань печінки часто не є специфічними (тобто притаманними саме для печінки). До того ж певний час печінка може взагалі ніяк не сигналізувати про свій недуг, і на цьому початковому етапі побачити патологічні зміни можна тільки шляхом діагностики.
Щоб вчасно виявити захворювання печінки лікарі радять звертати увагу на такі симптоми:
- гіркий присмак у роті;
- жовтяниця;
- слабкість та втома;
- нудота;
- біль у животі;
- темна сеча;
- поганий апетит;
- погане засвоєння жирної їжі;
- свербіж.
Захворювань печінки багато,основні з них:
Гепатити - запальні захворювання, найчастіше, вірусного походження. Найнебезпечнішими є гепатити В і С. Понад 90% смертей від гепатитів приходяться як раз на ці два види.
Цироз часто стає останньою стадією інших захворювань печінки. В процесі цирозу зменшується кількість нормальної тканини печінки, що в подальшому призводить до незворотних процесів, за яких орган не може виконувати свої функції.
Жировий гепатоз - захворювання хронічного характеру, для якого характерне накопичення жирів.
Пухлини печінки можуть бути як злоякісними так і доброякісними. Тривалий час можуть протікати безсимптомно.
Алкогольна хвороба зʼявляється через надмірне вживання алкоголю. Процес протікає в кілька етапів, які закінчуються цирозом.
Профілактика захворювань печінки включає:
- боротьбу із зайвою вагою (жир, що відкладається на клітинах печінки, руйнує її);
- вживання лікарських препаратів тільки за призначенням лікаря;
- використання засобів індивідуального захисту при контакті з токсичними речовинами.
- відмова від вживання алкоголю та куріння;
- вакцинація від вірусу гепатиту А і В.
Завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Ходан А.М.