Панічна атака — це сильне почуття страху і тривоги
Напади часто відбуваються, коли людей щось непокоїть або вони пережили складний чи стресовий досвід. Панічні атаки можуть дуже лякати, особливо дітей, але зазвичай їх можна зупинити у разі лікування.
Ознаки панічної атаки:
- прискорене серцебиття;
- слабкість;
- спітніння;
- нудота;
- біль у грудях;
- задишка;
- тремтіння;
- озноб;
- запаморочення;
- оніміння або поколювання;
- сухість у роті;
- позиви в туалет;
- дзвін у вухах;
- відчуття жаху;
- страх смерті.
Допоможе протистояти панічній атаці техніка «5-4-3-2-1», яка поверне людину до реальності та усвідомлення цілковитої безпеки.
1) Сядьте, впираючись ногами в підлогу. Дихайте повільно та концентруйтесь на світі довкола.
2) Повільно називайте 5 речей, які бачите поряд (наприклад, стіл, стіна, вікно, двері, килим).
3) Далі назвіть 4 речі, які відчуваєте фізично (наприклад, м’який килим, прохолодна стіна, нерівна підлога, тепла долоня).
4) Після концентруйтесь на 3 речах, які чуєте (наприклад, звук телевізора, музика, шум дощу).
5) Також назвіть 2 речі, які відчуваєте на нюх (наприклад, парфум, запах квітів).
6) Наприкінці назвіть одну річ, яку можете відчути на смак (наприклад, шоколадна цукерка).
Поодинокі панічні атаки не свідчать про ментальні розлади. Але у разі повторних проявів, необхідно призначати лікування або направляти пацієнтів на подальші обстеження, а також направляти до психіатра.
- Перше, про що потрібно себе запитати в нинішніх обставинах: "Що я можу контролювати?". Зважаючи на те, що більшість українців ніяк не можуть вплинути на подальші військові та політичні події, треба сконцентруватися на собі, своєму житті, думках, емоціях і поведінці. Тому передусім треба усвідомити, що можуть статися різні речі та визначити те, на що ви впливаєте, що ви контролюєте, які у вас є ресурси.
- Тривога та паніка - реакція на невизначеність. Щоб взяти ситуацію під контроль, варто зосередитися на своїх реакціях, спробувати провести межу між реальною та уявною загрозою, а також намагатися максимально конкретизувати та "заземлити" загрози, які ви бачите для себе.
- Варто поміркувати про реалізацію різних сценаріїв розвитку подій, в т.ч. і найгіршого. Розглянути всі наслідки, починаючи від найгірших і закінчуючи найлегшими. Далі поміркувати, а що конкретно в цій ситуації можете зробити ви? Наприклад, вчасно евакуюватися, зробити запаси води та їжі, стежити за станом здоров'я свого і близьких. Тобто, зробити певну "заземлену" ревізію реальних загроз і ресурсів.