В Івано-Франківській області   з початку 2022року захворіло на ботулізм   5 осіб.  Всі хворі вживали консервований м’ясний паштет домашнього приготування.

Нагадуємо,що ботулізм  це гостре токсико-інфекційне захворювання, яке викликається ботулотоксином, який виділяється збудником Clostridium botulinum в результаті його життєдіяльності (розмноження та накопичення) в харчових продуктах.

Загальноприйняті в домашніх умовах способи обробки харчових продуктів, такі як консервування в банках, копчення, маринування, соління та інші,  не приводять до знищення збудників ботулізму і їх спор і при тривалому збереженні в цих продуктах може утворитися токсин. Ботулотоксин – починає вироблятися тільки без доступу кисню.

В створених умовах, де відсутній кисень, наприклад в герметично закритих консервованих овочах, фруктах і грибах, які були погано промиті і оброблені термічно або непатраній рибі - мікроби ботулізму проростають і виробляють токсин. Саме такі умови створюються при домашньому консервуванні м’яса, риби, птиці, грибів та приготуванні соленої, копченої риби, м’яса, птиці.

Слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак. Виняток — консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum бувають здуті — бомбажні.

Клінічна картина ботулізму залежить не від типу збудника, а від дози токсину та початку введення лікувальної антитоксичної сироватки.

Інкубаційний період при харчовому ботулізмі становить від кількох годин до 10 діб, при рановому -5-14 днів.       Чим він коротший, тим важче отруєння.

Перші ознаки, що мають насторожити :

-порушення зору, відчуття «туману», двоїння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість

- виникнення м’язової слабкості

- поява сухості у роті

-наявність чужорідного тіла в глотці, першіння в горлі, утрудняється ковтання їжі.

З метою попередження випадків захворювання краще завжди дотримуватись профілактичних заходів щодо виникнення ботулізму:

- суворе дотримання основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини;

- слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120  С. Стерилізувати банки перед заготовкою домашньої консервації не менше ніж 10 хвилин, бляшані кришки так само кип'ятити 10 хвилин;

- не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;

- не купувати копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках,яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;

- купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть   в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;

 - при розробці туш тварин та риби стежити, щоб вміст кишечника не потрапляв на м'ясо, перед готуванням теж ретельно помити рибу та м'ясо

- необхідно суворо дотримуватись рекомендованих правил обробки банок   та теплової обробки продуктів. Домашні консерви потрібно зберігати    в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін.

 

 Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Прислухайтесь до вищевказаних порад.

 

 

 

 

Зав.відділу епідеміологічного нагляду(спостереження)          

та профілактики неінфекційних захворювань                          Анастасія Ходан